NSR060A0X43Z
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
NSR060A0X43Z
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-5V 300W
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
60A
Efficiency :
93.5%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
10-SIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.58" L x 0.46" W x 1.25" H (65.5mm x 11.6mm x 31.8mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
13.8V
Voltage - Input (Min) :
5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 5V