EHHD036A0F41-18HZ
Part Number:
EHHD036A0F41-18HZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 120W
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
36A
Efficiency :
82%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
120 W
Size / Dimension :
2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V