SLDN-40E1ALG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Part Number:
SLDN-40E1ALG
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.45-2V 80W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
40A
Efficiency :
91.5%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
19-SMD Module
Power (Watts) :
80 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.53" W x 0.43" H (33.0mm x 13.5mm x 10.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
14.4V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.45 ~ 2V