SSQE48S09120-NS0NG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Part Number:
SSQE48S09120-NS0NG
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 108W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
9A
Efficiency :
94.4%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
5-SMD Module, 1/16 Brick
Power (Watts) :
108 W
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.8mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
55V
Voltage - Input (Min) :
45V
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
12V