SLIN-20F1A0G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Part Number:
SLIN-20F1A0G
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-3.6V 72W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
90.8%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
72 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.4V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 3.6V