LDO10C-005W05-HJ
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
LDO10C-005W05-HJ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.59-5.1V 50W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
94%
Features :
Remote On/Off, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.65" L x 0.41" W x 0.52" H (16.5mm x 10.4mm x 13.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
13.8V
Voltage - Input (Min) :
3V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.59 ~ 5.1V