EPM6242V-3R3-303SR
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
EPM6242V-3R3-303SR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONV 1W 24VIN 3.3VOUT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
303mA
Efficiency :
78%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V