EPM7051V-3R3-303SH
Part Number:
EPM7051V-3R3-303SH
Description:
DC DC CONV 1W 5VIN 3.3VOUT 303MA
Current - Output (Max) :
303mA
Efficiency :
74%
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Size / Dimension :
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V