2A24-P20-I10-F
Manufacturer:
Advanced Energy
Part Number:
2A24-P20-I10-F
Category:
DC DC Converters
Description:
A-SERIES DC TO HVDC CONVERTER, S
Manufacturer :
Advanced Energy
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
10mA
Efficiency :
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
11-DIP Module
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.70" L x 1.50" W x 0.83" H (94.0mm x 38.1mm x 21.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
High Voltage - Non-Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Input (Min) :
23V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0 ~ 2000V