20IMX15-05-8R-G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Part Number:
20IMX15-05-8R-G
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5.1V 15W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
3.5A
Efficiency :
86%
Features :
OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
17-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module, Conformal Coated
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
8.4V
Voltage - Isolation :
2.1 kV
Voltage - Output 1 :
5.1V