ADQ700-48S12B-4LI
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
ADQ700-48S12B-4LI
Category:
DC DC Converters
Description:
700W, 40 - 60VIN, 12V@58A, QUART
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
58A
Efficiency :
96%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Heat Sink, PMBus™, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
696 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 1.45" W x 0.54" H (58.4mm x 36.8mm x 13.6mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V