ASA01B12-M
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
ASA01B12-M
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 5W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
80%
Features :
OCP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Package / Case :
24-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V