ERS4050N015N25
Part Number:
ERS4050N015N25
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.8mm x 9.4mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V