AVD75B-48S3V3TL
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
AVD75B-48S3V3TL
Category:
DC DC Converters
Description:
75W, 36 - 75VIN, SINGLE, 3.3V@23
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
23A
Efficiency :
91.5%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Sixteenth Brick
Power (Watts) :
76 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.4mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Supplier Device Package :
Sixteenth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V