URA1D05XLMD-10WR3
Manufacturer:
Mornsun
Part Number:
URA1D05XLMD-10WR3
Category:
DC DC Converters
Description:
ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
In Stock:
1
Manufacturer :
Mornsun
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UKCA
Control Features :
Current - Output (Max) :
1A, 1A
Efficiency :
80%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V