SMT40C2-00SADJJ
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
SMT40C2-00SADJJ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-5V 200W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
40A
Efficiency :
94%
Features :
Remote On/Off, OVP, SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
200 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.20" L x 1.10" W x 0.44" H (30.5mm x 27.9mm x 11.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
13.8V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 5V