RV-16V101MG68U-R
Manufacturer:
Elna America
Part Number:
RV-16V101MG68U-R
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Elna America
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.268" (6.80mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
193.75 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
155 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V