E35SE48003PDPG
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
E35SE48003PDPG
Category:
DC DC Converters
Description:
9-60VIN; 48VOUT, 150W, ENCAPSULA
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CSA, EN, IEC, UL
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
91.2%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Eighth Brick
Power (Watts) :
144 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.53" H (58.4mm x 22.8mm x 13.5mm)
Standard Number :
50155; 60950-1; 62368-1
Supplier Device Package :
Eighth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
48V