AVD200-48S12-6L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
AVD200-48S12-6L
Category:
DC DC Converters
Description:
12V 200W SIXTEENTH BRICK
In Stock:
191
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
17A
Efficiency :
93.9%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Sixteenth Brick
Power (Watts) :
204 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.44" H (33.0mm x 22.9mm x 11.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Sixteenth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V