AEE04A12-M
Part Number:
AEE04A12-M
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
Current - Output (Max) :
4A
Efficiency :
85%
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
20 W
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Voltage - Output 1 :
5V