AEE01CC12-M
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
AEE01CC12-M
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA, 500mA
Efficiency :
89%
Features :
OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Voltage - Output 1 :
15V