MGDBK35HE
Manufacturer:
Gaia Converter
Part Number:
MGDBK35HE
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER
In Stock:
3
Manufacturer :
Gaia Converter
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
1.45A, 1.45A
Efficiency :
83%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
17-DIP Module, 12 Leads
Power (Watts) :
35 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.88" L x 1.90" W x 0.49" H (73.3mm x 48.3mm x 12.8mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V