0RQB-50Y12LG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Part Number:
0RQB-50Y12LG
Category:
DC DC Converters
Description:
DC-DC 24-110V IN 12V 4.2A OUT 50
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
4.2A
Efficiency :
91%
Features :
Baseplate, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 1.45" W x 0.59" H (58.4mm x 36.8mm x 15.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module, Conformal Coated
Voltage - Input (Max) :
154V
Voltage - Input (Min) :
14.4V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V