QSDW050A0B41-HZ
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
QSDW050A0B41-HZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
50A
Efficiency :
96%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
600 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 1.45" W x 0.54" H (58.4mm x 36.8mm x 13.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V