SFCS30243R3C
Manufacturer:
Cosel
Part Number:
SFCS30243R3C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Manufacturer :
Cosel
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
9A
Efficiency :
91%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
20-DIP Module, 17 Leads
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.55" L x 1.32" W x 0.35" H (39.3mm x 33.5mm x 8.8mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V