CHS60483R3
Manufacturer:
Cosel
Part Number:
CHS60483R3
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 59W
Manufacturer :
Cosel
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
18A
Efficiency :
91.5%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
59 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.92" L x 0.75" W x 0.50" H (23.4mm x 19.1mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
76V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
250 V
Voltage - Output 1 :
3.3V