MGXS1R5243R3
Manufacturer:
Cosel
Part Number:
MGXS1R5243R3
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.3W
Manufacturer :
Cosel
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
400mA
Efficiency :
77%
Features :
OCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-SIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1.3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.67" L x 0.33" W x 0.47" H (17.0mm x 8.5mm x 12.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
6V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V