RV-243.3S/P/R8
Manufacturer:
RECOM Power
Part Number:
RV-243.3S/P/R8
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer :
RECOM Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
600mA
Efficiency :
70 ~ 78%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
24-DIP Module, 14 Leads
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
8 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V