ECLB75W-24S05
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
ECLB75W-24S05
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.05" L x 1.20" W x 0.40" H (52.0mm x 30.5mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V