EC3SA-24D12N
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
EC3SA-24D12N
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Current - Output (Max) :
125mA, 125mA
Efficiency :
84%
Features :
Remote On/Off, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
8-SIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V