CHB50-24S15
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CHB50-24S15
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 50W
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
3.33A
Efficiency :
88%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
Half Brick
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Half Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V