SDH03-24S12W
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
SDH03-24S12W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3W
In Stock:
10
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
83%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.52" L x 0.36" W x 0.40" H (13.2mm x 9.1mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V