MPD30-12S12
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
MPD30-12S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
In Stock:
9
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC
Control Features :
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
88.5%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
12V