PXA15-24WS15/NT
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
PXA15-24WS15/NT
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
In Stock:
8
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
86%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.94" L x 1.10" W x 0.34" H (23.9mm x 27.9mm x 8.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
15V