PXC-M03-48WS15-A
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
PXC-M03-48WS15-A
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 3W
In Stock:
6
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
200mA
Efficiency :
86.5%
Features :
OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
24-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
15V