1/4C24-P250-I5-H
Manufacturer:
Advanced Energy
Part Number:
1/4C24-P250-I5-H
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 250V 60W
In Stock:
4
Manufacturer :
Advanced Energy
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
Features :
Heat Sink
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
8.00" L x 4.50" W x 1.46" H (203.2mm x 114.3mm x 37.2mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Supplier Device Package :
Type :
High Voltage - Non-Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Input (Min) :
23V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
250V