PH1200A280-12/T
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
PH1200A280-12/T
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1200W
In Stock:
4
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UKCA
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
100A
Efficiency :
94%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
1.2 kW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Full Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
425V
Voltage - Input (Min) :
200V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V