CCG10-12-05SF
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
CCG10-12-05SF
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
In Stock:
10
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UKCA
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.75" L x 0.49" W x 0.45" H (19.0mm x 12.4mm x 11.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V