AM15CW-2403S-NZ
Manufacturer:
Aimtec
Part Number:
AM15CW-2403S-NZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
In Stock:
57
Manufacturer :
Aimtec
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
4A
Efficiency :
88%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V