HQA2W120W120V-N07-S
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
HQA2W120W120V-N07-S
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 120W
In Stock:
3
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
90%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 115°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.6mm x 39.5mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V