AM12TW-4805SZ
Part Number:
AM12TW-4805SZ
Description:
DC DC CONVERTER 5.1V 12W
In Stock:
10
Approval Agency :
CE, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
2.4A
Efficiency :
89%
Features :
Remote On/Off
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
24-DIP Module
Power (Watts) :
12 W
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
5.1V