AM12TW-2403SZ
Manufacturer:
Aimtec
Part Number:
AM12TW-2403SZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 12W
In Stock:
10
Manufacturer :
Aimtec
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
3.5A
Efficiency :
87%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
24-DIP Module
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V