AM15EW-2412SZ
Manufacturer:
Aimtec
Part Number:
AM15EW-2412SZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
In Stock:
8
Manufacturer :
Aimtec
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
1.25A
Efficiency :
85%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V