AM10EW-11005SH22-NZ
Manufacturer:
Aimtec
Part Number:
AM10EW-11005SH22-NZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
In Stock:
50
Manufacturer :
Aimtec
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
80%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V