SPAN02C-15
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SPAN02C-15
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 2W
In Stock:
48
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
134mA
Efficiency :
83%
Features :
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
8-SIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V