MDD02N-15
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
MDD02N-15
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
In Stock:
31
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
67mA, 67mA
Efficiency :
82%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
7-SIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
7-SIP
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
6 kV
Voltage - Output 1 :
15V