MDS01M-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
MDS01M-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
In Stock:
28
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
84mA
Efficiency :
82%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
7-SIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
7-SIP
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
6 kV
Voltage - Output 1 :
12V