SFTN01M-15
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SFTN01M-15
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
In Stock:
26
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
67mA
Efficiency :
82%
Features :
SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
12-SMD Module, 10 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
15V