SMA01M-15
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SMA01M-15
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
In Stock:
74
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
67mA
Efficiency :
79%
Features :
OCP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.50" L x 0.40" W x 0.28" H (12.7mm x 10.2mm x 7.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V