SBTN01L-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SBTN01L-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
In Stock:
87
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
84mA
Efficiency :
80%
Features :
SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
8-SMD Module, 5 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.51" L x 0.43" W x 0.28" H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V